Vyhledávání
      

Strmělka přehrnutá (Clitocybe inversa)

 

Houby > 

Šířka rostliny: 
od 4.0 cm do 8.0 cm
Doba plodu: 
Září, Říjen, Listopad

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Strmělky patří v Evropě mezi druhově nejpočetnější rody. Zahrnují přibližně sto velmi těžko určitelných druhů, protože si jsou barevně i mikroskopicky velmi podobné. Jsou mezi nimi druhy jedlé, ale podřadné kvality, druhy, o jejichž poživatelnosti toho mnoho nevíme a druhy prudce jedovaté, obsahující alkaloid muskarin, většinou bílé, jako strmělka vosková (Clitocybe cerussata) nebo strmělka odbarvená (Clitocybe dealbata).
Strmělka přehrnutá má klobouk 4 -8cm široký, hygrofánní, červenožlutý, narezavělý nebo rezavě skvrnitý. Lupeny jsou bledě zažloutlé až rezavé. Třeň je 3 -5 x 0,4 -0,6cm velký, zbarvený jako klobouk. Dužina je okrová, výtrusný prach bílý, výtrusy bezbarvé, kulovité, tenkostěnné, cyanofilní drsně bradavičnaté.
Strmělka plavá (Lepista gilva) má klobouk 4 -8cm široký a třeň 3 -6 x 0,4 -0,6cm velký, bledě žlutohnědý, okrový. Lupeny jsou bílé, žlutavé, klobouk je tečkovaný vodnatými skvrnami. Dužina je bledě okrová, výtrusný prach bílý, výtrusy bezbarvé, kulovité, tenkostěnné, cyanofilní, drsně bradavičnaté.
Strmělka žlábkovitá (Clitocybe vibecina) má klobouk 3 -5cm široký, hygrofánní, za sucha bělavý, za vlhka šedý. Lupeny jsou šedavé. Třeň je 3 -7 x 0,2 - 0,4cm velký, špinavě bílý, dutý, někdy uprostřed smáčklý, dužina je bělavá. Chuť má nepříjemnou, vůni zatuchlou. Výtrusný prach je bílý, výtrusy bezbarvé, elipsoidní, tenkostěnné, hladké.

Čeleď:
Tricholomataceae - čirůvkovité

Výskyt:
Strmělka přehrnutá roste zejména v jehličnatých lesích, ve smrčinách. Strmělku plavou je možné najít na podzim v jehličnatých i listnatých lesích. Strmělka žlábkovitá je hojná podzimní houba jehličnatých lesů, především kulturních smrčin.

Použití:
Strmělka přehrnutá i strmělka plavá, dříve považované za neškodné, jsou prokazatelně jedovaté, i když toxiny nebyly analyzovány. Alkaloid muskarin, častý u některých bílých druhů strmělek, zjištěn nebyl. Strmělka žlábkovitá je nejedlá.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.