Vyhledávání
      

šťavnatka pomrazka (Hygrophorus hypothejum)

 

Houby > 

Výška rostliny: 
od 4.0 cm do 8.0 cm
Doba plodu: 
Říjen, Listopad, Prosinec
Použití: 
v potravinářství

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Šťavnatka pomrazka je jedlá netžní houba. Její klobouk je široký 30 -50mm, zpočátku polokulovitě vyklenutý, později rozložený a většinou ve středu mírně vmáčklý. Je tence masitý, křehký, slizký, olivově černohnědý, po oschnutí světlejší. Lupeny jsou nízké 4 -6mm, řídké, žluté až oranžové, tlusté, na třeň sbíhavé.

Třeň je dlouhý 40 -80mm a štíhlý 4 -12mm, žlutý, slizký, s malým, někdy nezřetelným zbytkem sliznatého závoje.

Dužina je bledě žlutá, vonná a chutná.

Výtrusy jsou elipsoidní, hladké, bezbarvé, výtrusný prach je bělavý.

U této šťavnatky nehrozí možnost záměny za jedovaté houby. Také od jiných hub je dobře rozeznatelná svým zbarvením, ale i pozdní dobou růstu. Podobá se jí šťavnatka tečkovaná, která má šedohnědý slizký klobouk, ale lupeny i třeň bílé. Roste také pozdě na podzim v jehličnatých, zejména smrkových lesích.

Výskyt:
Šťavnatka pomrazka roste od října do prosince. Hromadně vyrůstá v prvních podzimních mrazech. Je to houba jehličnatých, především borových lesů, ale často se najde i v trávě na lesních cestách a světlinách.

Použití:
Je to dobrá jedlá houba, nejchutnější ze šťavnatek. Je dobře stravitelná a v kuchyni všestranně použitelná. I když jsou její plodničky drobné, a tím i nevydatné, je dobrá ve směsích. Není zařazena k tržním houbám a mezi houbaři je nedoceněná.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.