Zpět na seznam

Smrž obecný

Morchella esculenta

Foto: Smrž obecný
Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 4 cm do 8 cm
Šířka rostliny od 3 cm do 6 cm
Měsíce plodů Březen, Duben, Květen, Červen, Červenec, Srpen
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Smrže patří společně s ucháči a kačenkami do skupiny hub vřeckovýtrusných (Ascomycetes). Plodnice vytvářejí zejména na jaře, někdy již v březnu, až do května. Smrže mají různé barvy i tvary a to v dřívějších dobách vedlo vědce k samostatnému pojmenování každé výraznější tvarové i barevné odchylky. Důkladná studia odhalila velkou variabilitu a z původních asi 30 druhů jich zůstalo na celém světě sotva 6 -8. Někteří mykologové odlišují také množství barevných a tvarových „forem“, které nemají valnou systematickou hodnotu. Nejčastěji je smrž obecný, s dutými křehkými plodnicemi a kulovitým kloboukem, jehož spodní okraj je přirostlý na třeň. Povrch klobouku je nepravidelně ďolíkatý nebo jamkatý, zbarvený okrově, světle až tmavě hnědě. Třeň je bělavý, někdy vmáčklý. Zvláštní forma smrže obecného je smrž pražský (Morchella pragensis), který roste ve městech mezi domy, v továrních skladech, na nádražích apod. Vzhledem k vysoké koncentraci škodlivin v plodnicích není jejich konzumace doporučena. Další druhy, např. smrž kuželovitý (Morchella conica) a smrž vysoký (Morchella elata), se liší jiným tvarem, barvou a žebrováním klobouku.
Smrže je možné zaměnit s jedovatým ucháčem obecným (Gyromitra esculenta). Ucháče ale mají klobouk mozkovitě zprohýbaný, nikdy žebernatý.
Smrž obecný má klobouk 4 -8cm vysoký, 3 -6cm široký, okrový, světle hnědý, s nepravidelně uspořádanými jamkami. Třeň je 5 -9cm x 2 -3cm velký, bělavý. Dužina je bělavá, chuť i vůně nevýrazná, výtrusná prach světle okrový. Válcovitá vřecka s neamyloidním otvorem se otevírají víčkem, obsahují osm elipsoidních tenkostěnných hladkých výtrusů se zrnky na povrchu, bez tukových kapiček. Parafýzy jsou niťovité, na povrchu nepatrně rozšířené.
Smrž kuželovitý má klobouk 4 -6cm vysoký, 3 -5cm široký, rezavošedý, černavý, s jamkami v podélných řadách. Třeň je 3 -5 x 1,2 - 2cm velký, bělavý, bělavá je i dužina. Chuť i vůně jsou nevýrazné, výtrusný prach je okrový. Tvar vřecek a výtrusů je shodný se smržem obecným. Parafýzy jsou niťovité, přehrádkované.

Čeleď:
Morchellaceae - smržovité

Výskyt:
Smrž obecný je saprotrofní houba, roste tedy všude, kde je dostatek organických látek v půdě, ve světlých listnatých lesích, na jejich okrajích, v zahradách a parcích, křovinách, na okraji rumišť apod. roste v početných skupinách od nížin až po pahorkatiny v celém mírném pásmu severní polokoule, od Japonska až po Severní Ameriku. V českých zemích byl dříve mnohem hojnější než dnes.

Použití:
Všechny druhy smržů jsou jedlé a velmi dobré, znalci pokrm z těchto hub pokládají za delikatesu. Také kačenky (Verpa) s vrásčitým kloboukem, bývají houbaři vyhledávány.
Nové fotografie rostlin