Zpět na seznam

Šafránka červenožlutá

Tricholomopsis rutilans

Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 5 cm do 15 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září, Říjen, Listopad
Popis

Šafránka červenožlutá je dřevní saprotrof, roste na pařezech a odumřelých kmenech jehličnatých stromů, někdy vyrůstá z mrtvých kořenů poblíž pařezů. Šafránka je proměnlivá zbarvením i tvarem, plodnice jsou někdy více do žluta, jindy purpurové šupinky na klobouku zcela překryjí základní žluté zbarvení. Vyskytují se plodnice s centrálním i exentrickým třeněm.

Podobný druh šafránka ozdobná (Tricholomopsis decora) má klobouk i třeň žlutooranžově zbarvený s nazelenalými nebo olivově hnědými šupinkami. Někdy také může dojít k záměně s jedovatým druhem šupinovkou nádhernou (Gymnopilus junonius, která je žlutě nebo rezavě zbarvená, s prstenem na třeni.

Další druh helmovka lepkavá (Mycena viscosa) patří mezi méně časté druhy nejen u nás, ale i v Evropě.

Helmovka slizká (Mycena epipterygia) je velice hojný, slizký druh. Od helmovky lepkavé se liší hlavně bělavými lupeny, mírnou chutí a růstem v mechu ve vlhkých jehličnatých lesích.
Šafránka červenožlutá má klobouk 5 -15cm široký, třeň je 6 -10 x 1 - 1,5cm velký. Celá plodnice je žlutá, sametová, klobouk často s tmavě vínově červenými šupinkami. Lupeny jsou zlatožluté, dužina žlutavá. Chuť je mírná nebo nahořklá, vůně nakyslá až zatuchlá. Výtrusný prach je bílý, výtrusy bezbarvé, elipsoidní, tenkostěnné, hladké. Cheilocystidy jsou protáhle kyjovité.

Helmovka lepkavá má klobouk 2 -3,5cm široký, šedohnědý, bělošedý, slizký, často pokrytý hnědými skvrnami, které bývají také na lupenech. Lupeny jsou bělavé až šedavé s růžovým odstínem. Třeň je 1,5 -4,8 x 0,1 - 0,3cm velký, žlutý, na bázi šedobílý, slizký, často pokrytý hnědými skvrnami, které bývají také na lupenech. Dužina je bělavá. Chuť je nepříjemná, stahující, vůně mírná až zatuchlá. Výtrusný prach je bílý, výtrusy bezbarvé, elipsoidní, tenkostěnné, amyloidní, hladké. Cheilocystidy jsou kyjovité s prstovitými výběžky.

Čeleď:
Tricholomataceae - čirůvkovité

Výskyt:
Šafránka červenožlutá roste hojně od léta do podzimu na pařezech a odumřelých kmenech jehličnatých stromů, někdy vyrůstá z mrtvých kořenů poblíž pařezů. Nachází se na evropském, severoamerické, africkém i asijském kontinentě.

Šafránka ozdobná roste trsnatě na jehličnatých pařezech nebo na odumřelých kmenech.

Použití:
Šafránka červenohnědá i helmovka lepkavá jsou jedlé, pro malé rozměry se ale nesbírají.
Nové fotografie rostlin