Zpět na seznam

Ryzec smoločerný

Lactarius picinus

Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 4 cm do 10 cm
Šířka rostliny od 4 cm do 10 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září
Popis

Ryzec smoločerný je horská houba. Její klobouk je velký 4 -10cm v průměru, v mládí polokulovitý, pak rozložený, bez hrbolu, nakonec mírně prohloubený, hladký, suchý, na povrchu jemně sametový, šedočerný nebo čokoládově hnědošedý, kromě světlejšího až okrově zbarveného okrajového pásu stejnoměrně vybarvený. Lupeny jsou 3 -5mm vysoké, nižší nebo stějně vysoké jako výška dužiny v klobouku nad lupeny, husté, brzo krémově nažloutlé, pak světle orkové v prosvítající, světle dooranžova, poraněním se zbarvují do šafránově oranžové až lososově růžové barvy a pak rezavějí.

Třeň je 4 -10 x 1 -5cm velký, válcovitý nebo někdy nadmutý, plný, později úzce dutý, zbarvený podobně jako klobouk, jen nahoře a dole světlejší. Dužina je bílá, na řezu slabě růžoví do lososové barvy nebo oranžoví do šafránově žlutého odstínu. Má ostrou chuť a vůni podobnou jako ruský čaj. Roní bílé mléko, které na vzduchu nemění barvu a má také víceméně ostrou chuť. Výtrusy jsou kulovité, jejich stěna je hrubě ostnitá, ostny jsou spojeny lištnami v síťku. V roušku nejsou patrny cystidy.

Podobný ryzec černohlávek (Lactarius lignyotus) má klobouk široký 3 -7cm, na povrchu stejně jako třeň černě až černohnědě sametovým, s pěkně bílými, smetanově nažloutlými lupeny, které se pak zbarví výtrusných prachem světle okrově.

Výskyt:
Ryzec smoločerný roste především v horských jehličnatých lesích pod smrky a jedlemi.
Ryzec černohlávek roste v podhorských a horských lesích a na rašeliništích pod smrky.

Použití:
Ryzec černohlávek je jedlý. Ryzec smoločerný má palčivou chuť, proto není jedlý.
Nové fotografie rostlin