Zpět na seznam

Ryzec šeredný

Lactarius turpis

Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 5 cm do 15 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září, Říjen
Popis

Ryzec šeredný je hojná houba. Má klobouk 5 -15cm v průměru, tvrdě masitý, trvale klenutý a později uprostřed talířovitě prohloubený, na okraji žlutě plyšově plstnatý a suchý, na ostatním povrchu v mládí lepkavý až slizký, brzy ale suchý, drsně vrásčitý. Zpočátku je špinavě zelený, pak šedozelený a hnědozelený. Nakonec je klobouk šedohnědý se slabým olivovým odstínem, matný, zasucha poněkud lesklý, na okraji nezřetelně pásovaný nebo zcela bez pásování, uprostřed nejtmavší, až olivově černohnědý. Okraj klobouku je dlouho podvinutý, žlutavý, pak hnědavě olivový a skoro suchý, neslizký. Lupeny jsou husté, 3 -6mm vysoké, nestejně sbíhající na třeň, často příčně spojované, světle až špinavě žluté, pak krémově okrové až okrové, pomačkáním hnědnou až šedě hnědnou. Třeň je válcovitý, 2 -7 x 1 -3cm velký, tvrdý, v mládí plný, pak hlubovitý až úzce dutý, lysý, slabě lesklý, světlejší a zelenější než klobouk, dole tmavší.

Dužina je krémově nažloutlá, zvolna špinavě hnědnoucí, usycháním až černá, pod pokožkou je hnědě olivová, tuhá. Má jen slabou houbovou vůni a ostře palčivou chuť. Na lomu roní mléko, které je bílé a na vzduchu nemění barvu, má velmi palčinou chuť a zasycháním se mění v šedé vločky. Výtrusný prach je bílý, výtrusy bezbarvé, kulovité až oválné, na povrchu s osténky a žebry, které spolu tvoří hřebínkovité útvary.

Podobný je ryzec zelený (Lactarius blennius), který má klobouk 3 -9cm široký, zelený, šedohnědý, okrově olivový až světle šedohnědý, často pásovaný hnědavými skvrnami. Lupeny má velmi husté, dlouho bílé, ve stáří žlutavé, poraněním hnědnoucí, šednoucí nebo zelenající. Bílé mléko zasycháním mění barvu do šedozelené, dužina je bělavá.

Téměř k nerozeznání podobnou houbu s ryzcem šeredným, odlišují někteří odborníci jako Lactarius plumbeus, někdy uváděný jako odrůda druhu Lactarius turpis. Liší se velkým kloboukem až 20cm, širokým, brzy prohloubeným až nálevkovitým, dutým a drobně jamkatým třeněm, bílou dužinou, která zvolna špinavě hnědne.

Výskyt:
Ryzec šeredný roste velmi hojně v létě a na podzim převážně na nevápenatých půdách v různých typech lesů i pod stromy mimo les nebo v zahradách a parcích.

Ryzec zelený roste hojně od června do listopadu v bukových lesích nebo ve smíšených lesích pod buky.
Lactarius plumbeus roste pod břízou.

Použití:
Ryzec šeredný, ryzec zelený ani Lactarius plumbeus nejsou jedlé houby.
Nové fotografie rostlin