Vyhledávání
      

Pošvatka obecná (Amanita vaginata)

Houby > 

Výška rostliny: 
od 4.0 cm do 12.0 cm
Šířka rostliny: 
od 3.0 cm do 6.0 cm
Doba plodu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Použití: 
v potravinářství
Náročnost: 
kyselé půdy

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Pošvatka obecná je jedlá houba. Klobouk je široký 30 -60mm, křehký, tenkomasý, lesklý, zpočátku zvonocovitě vyklenutý s temenem do špičky, později rozložený až plochý s mírným hrbolkem ve středu, na okraji rýhovaný, hladký, téměř bez zbytků plachetky. Barva klobouku je šedá, šedožlutavá nebo okrově hnědá. Lupeny jsou vysoké 8 -14mm, bělavé, s odstínem podle barvy klobouku a třeně.

Třeň je dlouhý 40 -120mm a štíhlý 10 -20mm, zpočátku plný, později dutý, dolů se nepatrně rozšiřující a ponořený do dlouhé, bělavé cípaté pochvy, která zbude z vajíčka, z něhož se plodnice vyklube. Nemá prsten. Dužina je bělavá, velmi křehká, jemná, nenápadné vůně a někdy zemité příchuti, velmi dobře stravitelná, výtrusy jsou kulovité, výtrusný prach bělavý.

Tuto houbu je možné zaměnit s jedovatými muchomůrkami. Je to velmi proměnlivý druh, má několik barevných variet. V nížiných polohách je možné najít spíše pošvatku obecnou s šedavým kloboukem, v podhorských a horských lesích bývá její zbarvení okrově hnědé.

Výskyt:
Pošvatka obecná roste od června do října na kyselých půdách ve všech lesích.

Použití:
Tato houba je jedlá, ale musí být dobře tepelně upravená, protože syrová nebo nedovařená může způsobit potíže. Je velmi křehká, proto se obtížně přenáší. Je vhodná do všech pokrmů, zejména do směsí, které zjemňuje.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.