Zpět na seznam

Pavučinec náramkovitý

Cortinarius armillatus

Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 5 cm do 10 cm
Měsíce plodů Srpen, Září, Říjen
Popis

Pavučinec náramkovitý je jedním z mála druhů pavučinců, které je možné poměrně snadno určit. Patří s několika příbuznými druhy ze sekce Armillati do podrodu pásenka, který zahrnuje druhy s plodnicemi neslizkými, kloboukem hygrofánním a zbytky plachetky, která tvoří na třeni rezavé pásky a dole botku. Mladé plodnice mají lupeny zakryté závojem ve formě křehké pavučinky, která u dospělých plodnic zmizí, nebo její zbytky ulpí ve formě pásku v horní části třeně.

Pro pavučinec náramkovitý je charakteristický dlouhý, dole ztlustlý třeň, červeně rezavohnědý vláknitý klobouk a hlavně jeden až tři, někdy až čtyři poměrně výrazné rezavočervené šikmé pásky na třeni. Mladé plodnice mohou připomínat malé křemenáče, které také rostou pod břízami.
Příbuzný druh z jehličnatých lesů, s drobnějšími plodnicemi, silnějším třeněm a s rezavými pásky po celé délce je pavučinec rezavý (Cortinarius colus).

Pavučinec náramkovitý má klobouk 5 -10cm široký, zprvu zvonovitý, pak široce vyhrblý, rezavý, bledě skořicový nebo červeně rezavohnědý, vláknitý. Lupeny jsou připojené ke třeni a zoubkem vykrojené, řídké, zprvu skořicové, pak rezavohnědé, s ostřím stejně zbarveným nebo světlejším. Třeň je 6 -14 x 1 -3cm velký, dole výrazně pozvolna rozšířený, vláknitý, světle hnědý až světle rezavý, na spodní části s jedním nebo několika červenorezavými šikmými pásky, které vznikly roztrháním vela. Dužina je bledě masová, chuť i vůně nevýrazná.

Výtrusný prach je bledě rezavohnědý, výtrusy jsou rezavožluté, krátce elipsoidní až mandlovité, tenkostěnné, jemně bradavičnaté.

Čeleď:
Cortinariaceae - pavučincovité

Výskyt:
Pavučinec náramkovitý se vyskytuje v Evropě, v Severní Americe i v Asii. Nejčastěji roste v mechatých podhorských smrčinách s břízou, v březových hájích nebo i pod solitérními stromy bříz, neboť tvoří mykorrhizu výhradně s různými druhy bříz. Roste také na rašeliništích nebo na jejich okrajích, ale pouze v blízkosti břízy. Vyžaduje kyselé půdy, na půdách vápenatých neroste.

Použití:
V Evropě je pavučinec náramkovitý považován za jedlou houbu, i když podřadnější kvality. Je lépe ji raději nesbírat, protože dosud nejsou dokonale známé obsahové látky tohoto, ani jiných údajně nejedovatých pavučinců.
Nové fotografie rostlin