Vyhledávání
      

Paličkovice nachová (Claviceps purpurea)

 

Houby > 

Použití: 
v lékařství

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Paličkovice nachová - námelový růžek, je trvalé, odpočívající stadium vřeckaté houby paličkovice nachové, která cizopasí na klasech obilovin, zejména na žitě, ale i jiných travách. Vzniká při nákaze žitného květu přirozenou cestou nebo umělým zásahem. Za současného odumření semeníku se vytváří růžkovitý útvar, sklerocium, které nápadně vyčnívá z klasu. Bývá jich v klasu i několik a pokud se neseberou, snadno po dozrání z klasů vypadávají.
Námel k lékařským účelům se pěstuje uměle. Je to umělá infekce žitných semínků výtrusy houby, námelovinou. Získaná surovina je obsahově bohatší a má lepší kvalitu. U nás je produkve plně mechanizovaná.
V současné době je pěstován námel určité rasy a výkonného kmene, protože běžný námel má nevýhodné složení pro průmyslové zpracování. Rasy se liší obsahem v souhrnu alkaloidů i kvalitativním složením.

Výskyt:
Paličkovice nachová roste všude, kde se pěstuje žito. Objevuje se zejména tam, kde nebylo obilí před setím řádně vyčištěno. Žito bývá námelem napadeno zejména za vlhkého a teplého léta. Přirozený námel se dnes vyskytuje jen zřídka, protože je žito dobře ošetřováno a třídí se.

Použitelná část:
Sklerocium

Sběr:
U nás se sbírá pěstovaný námel jen strojově v době zralosti z klasů, postupně až do sklizně žita. Suší se v průvanu v tenkých vrstvách jen přirozenou teplotou. Účinné látky se rychle rozkládají, protoje nutné námel uchovat v suchu a chladu. Jeho pach je houbovitý.

Použití:
Houba obsahuje téměř výlučně alkaloidy kvalitativně i kvantitativně rozdílné, v malém množství i aminy. V léčebných dávkách ochrnují nervová zakončení a učinkují na hladké svaly krevních cév, tak mohou zastavovat krvácení. Způsobují ztažení hladkého děložního svalstva. Ve velkých dávkách je námel jedovatý, vyvolává snětivost, těžké křeče, pomatenost a smrt. Chronické otravy námelem, které způsobilo semílání nevyčištěného obilí, se už nevyskytují.
Námel se používá jako sympatikotonikum a uterotonikum. Námelové deriváty se užívají v porodnictví a vnitřním lékařství. Čisté izolované alkaloidy, nebo alkaloidy chemicky upravené se používají i v jiných oborech lékařství.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.