Zpět na seznam

Palečka brvitá

Tulostoma fimbriatum

Foto: Palečka brvitá
Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 6 mm do 1 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny písčité půdy
Popis

Palečka brvitá je houba vyžadující teplo. Plodničky se zpočátku vyvíjejí pod zemí, ale ještě než dozrají, vytvoří se sloupek, který vynese nad zem plodničku, která má pak podobu paličky. Obal mladé plodničky se skládá ze dvou vrstev, vnější tvoří spleť rezavých vláken, která zůstanou s omotanými částicemi půdy a humusu na spodu hlavičky, vnitřní okrovka pak tvoří obal hlavičky 0,6 -1,5cm široké, téměř kulovité, ale v dolní části uťaté. Tento obal je měkce papírovitý, velmi mačkavý, hladký, matný, špinavě našedlý. Na vrcholku přechází v ploché nebo bochníčkovité ústí s okrouhlým nebo na okrajích zubatým otvůrkem. Sloupek nesoucí plodnou část je 2,5 -4,5cm vysoký a 2 -5mm tlustý, jemně až hrubě rýhovaný, většinou pokrytý přitisklými nebo častěji zježeně odstálými šupinovitými vlákny. Barvu mají tmavě okrově hnědou až oříškově hnědou. Plodná část obsahuje kulovité výtrusy, v procházejícím světle mikroskopu žlutavé, s hustě a zřetelně bradavičnatou stěnou. Mezi výtrusy je světle žlutavé až tmavohnědé vlášení z křehkých vláken se silnou stěnou, s přehrádkami.
Mnohem hojnější je u nás podobná palečka zimní (Tulostoma brumale), která má ústí na vrcholku plodné části protažené v kratičkou prstencovitou trubičku. Plodná část je v době zralosti okrová, s temně rezavým kroužkem kolem ústí.

Výskyt:
Palečka brvitá roste v nejteplejších oblastech našeho státu v štěrbinách skal, na píscích, přesypech nebo stepních paloucích.
Nové fotografie rostlin