Vyhledávání
      

muchomůrka královská (Amanita regalis)

 

Houby > 

Výška rostliny: 
od 8.0 cm do 16.0 cm
Doba plodu: 
Srpen, Září, Říjen

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Muchomůrka královská je jedovatá houba. Její klobouk je široký 80 -160mm, nejdříve téměř kulovitý, později polokulovitý, klenutý až celkem plochý, stejně jako u muchomůrky červené, od které se liší barvou pokožky i zbytků plachetky. Pokožka je játrově žlutohnědá a hnědá. V soustředěných kruzích uspořádané zbytky plachetky jsou žlutavé až okrové. Klobouk bývá na okraji rýhovaný.

Lupeny jsou vysoké 6 -12mm, husté, bělavé nebo žlutavě okrové.

Třeň je dlouhý 60 -160mm a tlustý 10 -30mm, vylomitelný, válcovitý, dutý, bělavý nebo s okrovým nádechem. V horní části nese velký prsten stejného odstínu. Na bázi se rozšiřuje v hlízu, zdobenou v několika pásech bradavkami.

Dužina je bílá, pod pokožkou žlutější než u muchomůrky červené. Chuť i vůně jsou nenápadné.

Výtrusy jsou elipsoidní, hladké a bezbarvé, výtrusný prach je bílý až žlutavý.

Tato muchomůrka je stejně jedovatá jako muchomůrka červená a mnoho houbařů ji také od ní nerozlišuje, liší se především barvou klobouku a většinou je také menší a méně robustní. Někteří autoři ji považují za samostatný druh, jiní za varietu muchmůrky červené
podobně jedovatá je i muchomůrka slámožlutá, která má podobný a na okraji rýhovaný klobouk slámově žluté nebo světle okrové barvy. Lupeny a třeň jsou ale však bílé. Prsten a pochva na mírně ztlustělé bázi zcela zmizí. Tyto muchomůrky obsahují ropuší jed bufotenin.

Výskyt:
Muchomůrka královská roste srpna do října v podhorských smrčinách, často ve společnosti muchomůrky červené nebo hřiba smrkového. U nás místy hojná, jinde téměř neznámá. V lesích severní Evropy se nevyskytuje.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.