Zpět na seznam

Muchomůrka červená

Amanita muscaria

Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 8 cm do 22 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září
Popis

Muchomůrka červená má klobouk široký 100 -180mm, ohnivě červený, někdy oranžový, zpočátku kulovitý, později ploše vyklenutý, až zcela rozložený, s tenkým a rýhovatým okrajem, za vlhka slizký, pokrytý bílými zbytky plachetky. Lupeny jsou velké 6 -14mm, bílé, někdy žlutavé, volné, tenké, jemné, husté, měkké s mnoha kratšími lupeny. Třeň je bílý, štíhlý, vysoký až 80 -220mm a tlustý 15 -35mm, plný, vláknitý, později dutý. Pod kloboukem má široký, bílý, nerýhovaný prsten a na bázi vejčitou hlízu, která je především v mládí mohutná a pravidelně zdobená zbytky bílé povrchové plachetky. Dužina je bílá, někdy pod pokožkou nažloutlá, nasládlé chuti a nevýrazné vůně. Výtrusy jsou elipsoidní, bezbarvé, hladké. Výtrusný prach je bílý až žlutavý.
Muchomůrka červená je jedovatá, ale otravy bývají jen náhodné. Nelze si ji splést s jinou houbou. Barvou klobouku se trochu podobá muchomůrce císařské, která ale roste jen na jižním Slovensku a na jižní Moravě.
Muchomůrka červená se podobá i blízce příbuzné, ale méně časté muchomůrce královské, která se od ní liší zejména barvou klobouku, který je žlutavě až tmavě hnědý.
Příznaky otrav vyvolaných muchomůrkou červenou se trochu podobají otravám vyvolaných muchomůrkou panterovou.

Výskyt:
Muchomůrka červená roste od července, hlavně ale v srpnu a v září, v jehličnatých, smíšených i listnatých lesích, především pod smrky. Najde se v nížinách i na horách, často ve společnosti hřibu smrkového.
Nové fotografie rostlin