Vyhledávání
      

Měcháč písečný (Pisolithus arrhizus)

 

Houby > 

Výška rostliny: 
do 30.0 cm
Šířka rostliny: 
od 3.0 cm do 11.0 cm
Doba plodu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Použití: 
v potravinářství
Náročnost: 
sucho, písčité půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Měcháč písečný je houba rostoucí na písčitých půdách. Plodnice jsou v mládí kulovité, pak kyjovité, hruškovité nebo až palicovité, 3 -11cm široké, na vrcholu zaoblené, dole buď tupě zakončené, nebo zúžené v kořenovitý výběžek, který bývá někdy až 30cm dlouhý, pronikající do písčité půdy a často rozvětvený. Obalná vrstva - okrovka je jednoduchá, hladká nebo hrbolatá, v mládí žlutě okrová, později tmavohnědá a velmi křehká. Vnitřní obsah - teřich -se skládá z pecičkovitých útvarů zvaných peridioly, které jsou nestejně velké a rozmanitého tvaru. Jsou čočkovité, kulovité nebo nepravidelně hranaté, v mládí na řezu sírově žluté, později hnědé a vyplněné výtrusným prachem. Mezi peridiolami je na řezu vidět přepážky jako černou síťovitou žilnatinu. Peridioly dozrávají postupně od horní části plodnice dolů, takže nahoře bývají již hnědé a dole sírově žluté. V době plné zralosti se uvolňují a rozpadávají. Mladé plodnice jsou tuhé a šťavnaté, pak odshora měknou a jeich obsah se směrem dolů rozpadá na výtrusný prach umbrově hnědé barvy, ve kterém je možné najít bezbarvá vlákna s přehrádkami. Výtrusy jsou kulovité, okrově hnědé, s hustě bradavičnatou až ostnitou stěnou.

Výskyt:
Měcháč písečný roste na písčitých půdách ve světlých lesích, především borových, na okrajích lesních cest, ve vřesovinách i na písčitých přesypech.

Použití:
Zcela zralé plodnice, pokud jsou tvrdé a těžké, jsou jedlé v malém množství jako koření, jeden až dva plátky do polévky nebo omáčky, protože houba je velmi aromatická a značně barví dohněda.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.