Zpět na seznam

Liška obecná

Cantharellus cibarius

Foto: Liška obecná
Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 2 cm do 7 cm
Měsíce plodů Červen, Červenec, Srpen, Září
Popis

Liška obecný tvoří mykorrhizu s nejrůznějšími stromy, např. borovicemi. Smrky, duby a habry. Během posledních let ale výskyt této houby v našich lesích poklesl. Snížená vitalita dřevin, s nimiž lišky tvoří mykorrhizu, a zvyšující se okyselení půdy vlivem atmosférického znečištění vedou zpočátku k poklesu frustifikace a později i k úplnému vyhynutí druhu.
Plodnice této houby nejsou napadány hmyzem, proto vytrvávají na stanovišti delší dobu.
Liška obecná je tvarově i barevně velmi variabilní. Vyskytují se plodnice čistě bílé (variety albus) nebo jen s třeněm bílým ( varieta albipes. Druh s kloboukem červenofialově skvrnitým a lištnami s ametystovým nádechem (Cantharellus amethysteus), který najdeme v mokřinách pod křovinami a olšemi, je nevábný.
Příbuzný druh liška Friesova (Cantharellus friessi) má plodnice více zbarvené do oranžova, naspodu klobouku až s rumělkovým odstínem, povrch klobouku je sametově nebo jemně šupinatý.
Liška bledá (Cantharellus pallens) je druh statný, bledý, který po poškrábání ryšaví až hnědne. Je poměrně hojný v listnatých lesích, velmi dobré chuti.
Liška nálevkovitá (Cantharellus tubaeformis) roste na podzim, nejčastěji v jehličnatých lesích, společná s varietou lutescens, která má klobouk žlutohnědý.
Lištička pomerančová (Cantharellus aurantiaca) má oranžové plodnice, vytvořené pravé lupeny, které jsou často viditelně větvené, roste ve stejnou dobu a často spolu s liškou obecnou. Je jedlá, ale nedobrá.
Liška obecná má klobouk 2 -7cm široký, třeň 3 -6 x 0,8 -2,5cm velký, celá plodnice je žlutookrová. Dužina je žlutavá, chuť má mírně štiplavou, vůni houbovou. Výtrusný prach je bledě žlutý, výtrusy jsou žlutavé, krátce elipsoidní, hladké, tenkostěnné s tukovými kapičkami.
Liška nálevkovitá má klobouk 4 -6cm široký, tmavě žlutohnědý, lištny jsou žlutošedé. Třeň je 3 -6 x 0,4 - 1cm velký, žlutavý, dužina je žlutavá, chuť i vůně je nevýrazná. Výtrusný prach je bílý. Výtrusy jsou bezbarvé, téměř kulovité, hladké, s jemně zrnitým obsahem.
Lištička pomerančová má klobouk 2 -5cm široký, oranžový. Třeň je 3 -5 x 0,3 -0,8cm velký, oranžový. Lupeny jsou oranžově žluté, vidličnaté. Dužina je žlutavá, chuť nepříjemná, vůně nevýrazná, výtrusný prach je bělavý. Výtrusy jsou bezbarvé, válcovité, se ztluslou stěnou, hladké , s jemně zrnitým obsahem.

Čeleď:
Liška obecná a liška nálevkovitá patří do čeledi Cantharellaceae - liškovité. Lištička pomerančová patří do čeledi Paxillaceae - čechratkovité.

Výskyt:
Liška obecná je druh známý v Evropě, Severní a Jižní Americe, Africe, Číně i Japonsku. Roste ve všech lesích v létě a na podzim, ve skupinách, pruzích i kruzích, vždy ve velkém množství.
Nové fotografie rostlin