Zpět na seznam

Límcovka vrásčitoprstenitá

Stropharia rugosoannulata

Foto: Límcovka vrásčitoprstenitá
Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 6 cm do 20 cm
Šířka rostliny od 6 cm do 20 cm
Měsíce plodů Srpen, Září
Požadavky rostliny stín, vlhko
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Límcovka vrásčitoprstenitá je vzácně se vyskytující houba. Má klobouk 6 -20cm široký, v mládí polokulovitý, s podvinutým okrajem, pak bochníkovitý, s okrajem sklopeným, se zbytky nepravidelně třásnitého závoje bílé barvy. Pokožku má v mládí lepkavou, špatně sloupnutelnou, špinavě žlutohnědou nebo šedohnědou, pak červenohnědou nebo kaštanově hnědou, někdy s fialovým nádechem nebo i s odstínem vínově červené barvy, pak položka bledne do kožově hnědé nebo okrově žluté barvy a je méně lepkavá, zasucha lesklá, hladká, na vrcholu někdy zřetelně fialově žíhaná, v dospělosti ji lze snadno sloupnout. Lupeny jsou tenké a nízké, 3 -5mm vysoké, mnohem nižší než dužina klobouku, v mládí světle šedé, pak šedofialové až modrošedé, nakonec temně šedofialové až černofialové, s poněkud světlejším ostřím, napřed jsou široce přirostlé k třeni, později se od něho odtrhují a místy jsou potrhané. Třeň je štíhle kyjovitý, 6 -20 x 1,5 -3,5cm velký, v mládí plný, pak vycpaný až dutý, suchý, jemně až hrubě rýhovaný, suchý a lysý, v mládí bělavý, pak našedlý, nahnědlý, dole až žlutohnědavý a vyrůstají z něho četné bílé provázkovité a rozvětvené provazce spleteného podhoubí. V horní části třeně zůstává ze závoje zakrývajícího v mládí lupeny vytrvalý prsten, který se skládá ze dvou vrstev, horní je čistě bílá a rýhovaná, později ale poprášená purpurově šedohnědým až černohnědě fialovým výtrusným prachem, spodní je nažloutlá a pod pokožkou třeně světle žlutavá, mírné chuti a s jemnou ředkvovou vůní, dosti pevná, při kuchyňské úpravě mérně kořenná, zachovává si pevnost i bílou barvu. Výtrusy jsou fialové, skoro oválné, velmi rozmanité velikosti, s hladkou stěnou a výrazným klíčním pórem. V roušku jsou vyznačené cystidy nahoře zaokrouhlené nebo zahrocené, bezbarvé.

Výskyt:
Límcovka vrásčitoprstenitá se vyskytuje v přirodě vzácně od srpna do září na staré slámě, suché bramborové nati, někdy i v trávě kolem kravinců apod., v poslední době se ale hojně pěstuje jako výborná jedlá houba, která je jakostí asi uprostřed mezi pěstovanými pečárkami a velkými druhy bedel. Pěstuje se mnohem snadněji než žampióny na nekompostované slámě, která se jen vlhčí kropením.

Použití:
Límcovka vrásčitoprstenitá je výborná jedlá houba. Je možné ji pěstovat pod různými přístřešky nebo přímo v přírodě pod širým nebem ve stínu nebo polostínu, kde by sláma příliš nevysychala. Pro umělé pěstování byly v Německu vyšlechtěny kulturní odrůdy, např. „Winnetou“ nebo „Gartenriese“, dále celá sněhobílá odrůda, která se ale nedodává pěstitelům, protože se podobá bílým muchomůrkám.
Nové fotografie rostlin