Vyhledávání
      

Kuřátečka hřebenitá (Clavulina cristata)

 

Houby > 

Výška rostliny: 
od 3.0 cm do 8.0 cm
Doba plodu: 
Červenec, Září, Říjen
Použití: 
v potravinářství

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kuřátečka hřebenitá patří mezi nejčastěji se vyskytující druhy z rodu Clavulina. Tento saprotrofní podzimní druh je velmi proměnlivý tvarově i barevně. Významným určovacím znakem jsou ostré špičky na konci větévek. Mezi příbuzné druhy, jejichž konce větévek jsou tupě zakončené, patří kuřátečka popelavá (Clavulina cinerea) s plodnicemi šedými, kouřovými s fialovým nádechem, a kuřátečka ametystová (Clavulina amethystina), zbarvená fialově, lila nebo purpurově. Oba druhy jsou jedlé.
Rod kyjovečka (Clavulinopsis) je velmi podobný kuřátečkům. Rozdíl je zejména v mikroskopické stavbě bazidií, která u kuřáteček nesou dva výtrusy, zatímco kyjovečka mí bazidie čtyřvýtrusé. Druhové bohatství kyjoveček je mnohem pestřejší, jen v Evropě jich roste asi 30 druhů.
Další druh kyjovečka svazčitá (Clavulina corniculata) má nahořklou chuť a není jedlá. Jejím charakteristickým znakem jsou zoubkaté konce větévek, které příbuzným druhům chybí. V trávě rostoucí kyjovečka nahnědlá (Clavulinopsis umbinella) má plodnice bílé, pak bledě hnědé až umbrové, a vzácnější kyjovečka žlutookrová (Clavulinopsis luteo-ochracea) má plodnice téměř nevětvené. Je zbarvena krémově, žlutavě a roste mezi mechem rašeliníkem.
Kuřátečka hřebenitá mají trsnaté i jednotlivé plodnice, 3 -8cm vysoké, křehké, dělené větévky, na konci vmáčklé, tvořící hřebínky s ostrými špičkami. Barva je bělavá. Dužina má bílou barvu, mírnou nahořklou chuť, nevýraznou vůni. Výtrusný prach je bílý. Výtrusy jsou bezbarvé, téměř kulovité, tenkostěnné, hladké, s jednou velkou tukovou kapkou. Bazidie mají dvě stopečky.
Kyjovečka svazčitá má plodnice trsnaté nebo jednotlivé, 3 -8cm vysoké, 2 -3krát dělené na větévky, na koncích vidlené, za vlhka slizké. Barvu mají žloutkovou, žlutou nebo okrově žlutou. Dužina je naokrovělá. Chuť je trpká, vůně moučná. Výtrusný prach je bílý. Výtrusy jsou bezbarvé, kulovité, tenkostěnné, hladké, s jednou velkou tukovou kapkou. Bazidie mají čtyři stopečky.

Čeleď:
Kuřátečka hřebenitá i kyjovečka svazčitá patří do čeledi Clavulinaceae - kyjankovité.

Výskyt:
Kuřátečka hřebenitá jsou nejrozšířenější v jehličnatých lesích, ale rostou i v lesích listnatých, je možné je také najít v trávě na loukách nebo pastvinách. Jsou rozšířena v celém mírném pásmu severní polokoule. Také v Severní Americe rostou jednotlivě nebo ve skupinách na obdobných stanovištích jako v Evropě.
Kyjovečka svazčitá roste na podzim, většinou mimo les na loukách, pastvinách, travnatých cestách apod. Je hojná v celém mírném pásmu severní polokoule.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.