Vyhledávání
      

Křemenáč osikový (Leccinum rufum)

 

Houby > 

Šířka rostliny: 
od 4.0 cm do 12.0 cm
Doba plodu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Použití: 
v potravinářství

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Křemenáč osikový je velmi krásný vzhledem i barvou a chuťově je jedním z nejlepších hřibovitých druhů. Nelze ho zaměnit s žádnou jedovatou houbou. Je pro něj typický oranžově červený klobouk, bělavý třeň, pokrytý bílými šupinkami, které ve stáří tmavnou, a póry, které jsou od mládí bílé. Dužina se na řezu zbarvuje nejdříve růžově až šedočerveně a nakonec tmavne, až téměř zčerná.
Křemenáč osikový má klobouk 4 -20cm široký, polokulovitě klenutý, hladký, na okraji s blanitým lemem, zbarvený oranžově červeně, oranžově hnědě nebo hnědočerveně. Rourky i póry jsou dlouho bělavé. Třeň je 5 -15 x 1,5 -5cm velký, bělavý, naspodu často modrozeleně skvrnitý, v mládí pokrytý bílými šupinkami, dobře viditelnými pod lupou, které potom tmavnou do hněda až černohněda. Dužina je bílá, na řezu se zbarvuje do růžova až lila nebo šedočervena a nakonec tmavne až skoro zčerná. Chuť i vůně je houbová, výtrusný prach okrově hnědavý, výtrusy žlutohnědé. Cystidy mají vřetenovitý tvar a na vrcholu jsou protažené.
Vzácný je křemenáč borový (Leccinum vulpinum). Klobouk má rezavohnědý, třeň má v mládí bílé, později červenohnědé až hnědé šupinky. Dužina neoxiduje, nebo jen málo, naspodu třeně je modrozelená. Tento druh tvoří mykorrhizu s borovicemi, které mají dvě jehlice ve svazečku, tedy borovicí lesní, borovicí černou a kosodřevinou.
Křemenáč osikový se podobá křemenáči březovému (Leccinum testaceoscabrum), který roste vždy jen pod břízami. Klobouk má oranžově žlutý až žlutohnědý. Póry má již v mládí šedé nebo šedoolivové, šupinky na třeni jsou od mládí černé nebo téměř černé.

Čeleď:
Boletaceae - hřibovité

Výskyt:
Křemenáč osikový tvoří mykorrhizu vždy s topoly, roste výhradně pod topolem osikou. Vyskytuje se od června do října ve světlých lesích, křovinách a parcích a vystupuje až do hor. Je rozšířen v mírném pásmu severní polokoule, všude, kde rostou osiky. Nejčastější je ve střední a severní Evropě a v Severní Americe. V Jižní Evropě je vzácnější, častější je v horách.

Použití:
Křemenáč osikový je velmi chutnou houbou.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.