Vyhledávání
      

kozák dubový (Boletus nigrescens)

 

Houby > 

Výška rostliny: 
od 5.0 cm do 12.0 cm
Doba plodu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen
Použití: 
v potravinářství

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kozák dubový je ohrožená houba. Klobouk je široký 50 -150mm, v mládí kulovitý, později polštářovitý, pravidelný, s nerovným a svraskalým povrchem, zašle okrový, kožově hnědý, později rozdělený na políčka. Pokožka klobouku někdy přečnívá přes trubky, které jsou jemné, úzké, živě žluté, vysoké 20 -30mm, u třeně zkrácené a slabě připojené, u starších plodnic vyklenuté. Živě žlutá ústí trubek otlačením hnědnou.

Třeň je zpočátku břichatý, později válcovitý, dlouhý 50 -120mm a tlustý 15 -30mm, se středem často rozšířeným. Dole vybíhá v tupý, zúžený, kořenový konec. Pod kloboukem bývá podélně rýhovaný. Je pěkně chromově žlutý s jemnou rýžkatou síťkou a šupinkami.

Dužina je bledě žlutá, na řezu pomalu červená, hnědne až černá. Má příjemnou chuť i vůni, často červiví.

Výtrusy jsou vřetenovité, hladké, žlutavé, výtrusný prach je olivově hnědý.

Výskyt:
Kozák dubový roste na volných místech, v lesních světlinách, na cestách, v dubinách a ve smíšených lesích pod duby, v teplejších polohách, většinou v červenci, někdy až v září, za teplého počasí i v říjnu.

Použití:
Kozák dubový je jedlá houba, ale vzhledem k omezenému výskytu je ohrožená. Říká se mu také žluťák, červeňák, kameník, kozák černající aj.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.