Zpět na seznam

Kozák březový

Leccinum scabrum

Foto: Kozák březový
Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 5 cm do 13 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září, Říjen
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Kozák březový tvoří mykorrhizu s břízou bradavičnatou a břízou pýřivou, ale také s jinými, i exotickými druhy, vysazovanými do parků a zahrad. Má klobouk 5 -13cm široký, polokulovitý, na okraji bez blanitého lemu, šedohnědý, černohnědý nebo červenavě hnědý, hladký. Póry jsou zpočátku bílé, pak špinavě bílé, později šedavé. Třeň je 8 -15 x 1 -3cm velký, bělavý, celý pokrytý tmavě hnědými až černými šupinkami. Dužina je bělavá, ve stáří šedá, na řezu barvu nemění, pod kapkou síranu železnatého se zbarvuje do šeda až šedozelena. Chuť i vůně je houbová, výtrusný prach je olivově hnědý, výtrusy žlutohnědé, dlouze vřetenovité, tlustostěnné, hladké, na vrcholu zúžené a protažené.
Dalšími druhy jsou např. kozák červenající (Leccinum oxydabile), s kloboukem světle šedohnědým, s bílým třeněm a šedými nebo černými šupinkami na něm, s dužinou, která na řezu slabě červená a na bázi třeně často žloutne.
Dalším podobným druhem je kozák bílý (Leccinum holopus), s kloboukem bělavým, ve stáří s modrými až šedozelenými tóny, třeněm šedobílým a dužinou bílou, zbarvující se na bázi třeně modrozeleně.
Kozák drobný (Leccinum rotundifoliae) roste na našich horských rašeliništích a mezi severskou vegetací s nízkými břízami. Má klobouk jen 2 -7cm široký, bledě okrově šedý nebo světle hnědavý, s bílými, později světle hnědými šupinkami na třeni.
V nížinách i pahorkatinách roste nejčastěji pod habry kozák habrový (Leccinum carpini), který je běžně považován za kozák březový, protože je mu vzhledem i zbarvením velmi podobný. Liší se svraskalým černohnědým kloboukem, síťnatě žebernatým třeněm s černohnědými šupinkami a dužinou, která se na řezu zbarvuje fialově černě, má také odlišnou anatomickou stavbu pokožky klobouku.

Čeleď:
Boletaceae - hřibovité

Výskyt:
Kozák březový se hojně vyskytuje od nížin až vysoko do hor. Roste v létě a na podzim v celém mírném pásmu severní polokoule. Hojný je v Evropě i Severní Americe, vyskytuje se i za polárním kruhem, byl zavlečen také do Jižní Ameriky. Na stanovištích s kyselou půdou nebo na rašeliništích se nachází jen zřídka, i když na nich rostou břízy.

Použití:
Všechny druhy kozáků jsou jedlé a velmi chutné. Kozák březový je po chuťové stránce velmi ceněný, protože se hodí ke všem kuchyňským úpravám.
Nové fotografie rostlin