Vyhledávání
      

klouzek zrnitý (Suillus granulatus)

 

Houby > 

Výška rostliny: 
od 3.0 cm do 6.0 cm
Doba plodu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen
Použití: 
v potravinářství

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Klouzek zrnitý je jedlá tržní houba. Klobouk má zpočátku polokulovitý, později plochý, světle žlutohnědý až hnědočervený, zpočátku potažený slizem, později hladký, lesklý, široký 50 až 100mm. Pokožka se snadno loupe.

Trubky jsou velmi tuhé, ke třeni přirostlé, vysoké jen 5 -10mm. Ústí jsou jemná, drobná, okrouhlá, složená, světle žlutá. U mladých plodniček jsou na nich kapky bílé tekutiny.

Třeň je válcovitý, kratší než průměr klobouku, nahoře posetý žlutě hnědavými šupinkami. Je vysoký 30 -60mm a tlustý 8 -16mm. Nemá závoj ani prsten, na bázi bývá hnědočervený.

Dužina klobouku je bělavá, u třeně žlutá, nemění barvu. Je chutná a vonná a dost červiví. V mládí je pevná, u starších plodnic měkká.

Výtrusy jsou elipsoidní, hladké, bledě žluté, výtrusný prach žlutavý.

Záměna za jedovatou houbu není možná. Podobá se jiným klouzkům, zejména klouzku kravskému. Říká se mu také klouzek ovčí, smetánka, podmáslík, máselník, podborůvka nebo podmáslík zrnitý.

Výskyt:
Klouzek zrnitý roste od července do října na lesních cestách, v trávě lesních luk a pasek, v blízkosti borovic.

Použití:
Klouzek zrnitý se často prodává s klouzkem obecným, kterému se podobá. Liší se od něj světlejší barvou klobouku, nemá závoj ani prsten, naopak má kapky bělavé tekutiny. Tento klouzek vzdoruje hnilobě, má jemnou chuť a dobrou stravitelnost. Velmi dobrý je v octovém nálevu. Dá se využít pro různé kuchyňské úpravy, suší se hůře.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.