Vyhledávání
      

kačenka česká (Ptychoverpa bohemica)

Houby > 

Výška rostliny: 
od 1.5 cm do 4.0 cm
Šířka rostliny: 
od 2.0 cm do 4.0 cm
Doba plodu: 
Březen, Duben, Květen
Použití: 
v potravinářství

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Kačenka česká je jedlá houba. Její klobouk je široký 20 -40mm a vysoký 15 -40mm, spíše ale méně. Je zvoncovitý, tenký, křehký, podélně jemně laločnatě žebernatý, posazený na třeň jako zvonek, což je velmi dobře vidět v průřezu plodnicí. Barva klobouku je žlutohnědá, světle hnědá i tmavě hnědá, někdy s našedlým odstínem, uvnitř je bělavá nebo žlutavá.

Třeň je válcovitý, zvolna ztenčený, vysoký 15 -120mm, bělavý, velmi jemně šupinkatý, dutý, křehký, místy mírně svraskalý.

Dužina je křehká, má mírnou chuť i vůni. Výtrusy jsou elipsoidní, na povrchu hladké, bezbarvé, bez tukových kapek. Výtrusný prach je bledě žlutý.

Kačenka česká se podobá smržům, ale liší se zejména volným kloboučkem nasazeným na třeň.

Výskyt:
Kačenka česká roste v teplejších listnatých hájích pod jeřábem ptačím, osikami, babykou apod., ale také v sadech pod třešněmi. Vyskytuje se na bazických půdách od března do května, nejvíce v dubnu. Na jednom místě roste po více let. Roste často ještě mezi zbytky sněhu.

Použití:
Tato houba se dříve prodávala na trzích, chutí u vůní připomíná lanýže. Je možné ji použít do všech houbových pokrmů, někdy se suší celé plodničky navlečené na režné niti. Je to houba tržní, ohrožená.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.