Vyhledávání
      

Hřib modračka (Boletus pulverulentus)

Houby > 

Výška rostliny: 
od 3.0 cm do 11.0 cm
Šířka rostliny: 
od 4.0 cm do 15.0 cm
Doba plodu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Použití: 
v potravinářství
Náročnost: 
písčité půdy

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Hřib modračka je jedlá, velmi chutná houba, lidově zvaná „hřib sadní“, modrák sadní“, „hřib lipový“ nebo „hřib zahradní“. Klobouk je široký 40 -150mm, zpočátku polokulovitý, podvinutý, později vyklenutý, dužnatý, na povrchu v dospělosti většinou světle nebo tmavě hnědý, někdy olivově hnědý, velmi jemně plstnatý. Trubky jsou vysoké 8 -12mm, ke třeni připojené, nejdříve žluté, později zahnědlé, s jemnými, rozšířenými, zdvojenými ústími.

Třeň je dlouhý 30 -110mm a tlustý 20 -30mm, většinou zpočátku tlustý nebo soudkovitý, později válcovitý, dole vždy zúžený, zahnědlý, nahoře žlutý. Dužina je na řezu zpočátku žlutá, později se mění do tmavomodra a poté opět odbarvuje. Vůně i chuť jsou příjemné, mírně nakyslé. Výtrusy jsou elipsoidní, nažloutlé, výtrusný prach je olivový.

Záměna s jedovatou houbou není možná, ani s jedlými hřiby ho nezaměníme. Podle toho, zda roste ve stínu nebo na slunci mění barvu klobouku od citronově žluté přes hnědočervenou do hnědé.

Výskyt:
Hřib modračka roste na písčitých půdách od června do září, nejčastěji pod lípami, výjimečně i pod buky, duby nebo olšemi.

Použití:
Tento hřib je mírně nakyslý, ale ve všech pokrmech, i smaženicích výborný. Mladé, zdravé plodnice je možné sušit. Od použití odrazuje intenzivní modrání dužiny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.