Vyhledávání
      

hřib dutonohý (Boletus cavipes)

 

Houby > 

Výška rostliny: 
od 3.0 cm do 6.0 cm
Doba plodu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen
Použití: 
v potravinářství
Náročnost: 
hlinité půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Hřib dutonohý je jedlá tržní houba. Klobouk má oranžově žlutý, často i červenavě hnědý, zpočátku klenutý, ale brzy rozložený, měkký, pružný. Povrch má pokrytý tmavšími, do soustředěných kruhů umístěnými plstnatými šupinkami. Uprostřed klobouku je typický vyklenutý hrbolek. Je široký 30 -100mm.

Trubky jsou vysoké 10mm, póry jsou nápadně velké, protáhlé a dělené přehrádkami, v mládí zastřené bílým závojem, který brzy zmizí a zanechá jen nevýrazný hnědý prsten.

Třeň je krátký jen 30 -60mm, tlustý 5 -20mm, válcovitý, dole mírně ztlustělý, hnědavý, uvnitř v celé délce dutý. Odtud pochází jeho název.

Dužina je šťavnatá, žlutavá, neměnlivá, jedlá, mírně nakyslé chuti a příjemné vůně.

Výtrusy jsou hladké a žluté, výtrusný prach žlutavý.

Záměna s jedovatými houbami nehrozí. Tomuto hřibu se trochu podobá také jedlý, ale vzácný klouzek tridentský (Boletus tridentinus), který roste na vápnitých půdách, na klobouku má jen mírně vyniklý hrbolek, sbíhavě oranžové trubičky a bílý závoj, který přechází v bílý prsten. Třeň má plný. Hřib dutonohý se nejlépe pozná podle velkých ústí trubek a dutého třeně. Má dva základní odstíny - kaštanově hnědém a oranžově žlutém. Lidových názvů má tato houba jen málo. Na Berounsku jí říkají dutonožka.

Výskyt:
Hřib dutonohý roste na hlinitých půdách pod modříny od konce července do října, někdy do listopadu.

Použití:
Tento hřib je celkem chutný využitelný pro všechny kuchyňské úpravy. Je možné ho konzervovat, např. v octovém nálevu. Jeho sušení je složité. Není příliš vhodné ho připravovat samotný, je lépe ho použít do směsí, protože má svíravou chuť.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.