Zpět na seznam

Holubinka vrhavka

Russula emetica

Foto: Holubinka vrhavka
Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 5 cm do 10 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září, Říjen
Popis

Holubinka vrhavka je pro ostře palčivou chuť nepoživatelná. Podezření, že je pro člověka jedovatá, se nepotvrdilo, i když je nesporné, že palčivé látky obsažené v plodnici vyvolávají podráždění trávícího traktu. Vrhavka je druh značně proměnlivý barvou klobouku i svou ekologií.
Varieta silvestris je nejhojnější odrůda, má klobouk živě třešňově červený a roste v listnatých i jehličnatých lesích. Varieta betularum ( podle některých odborníků samostatný druh) má klobouk nelesklý, zbarvený růžovočerveně. Roste pod břízami. Varieta alpestris má třešňově červený, uprostřed tmavší klobouk, roste pod trpasličími vrbami v alpínském stupni.
Holubince vrhavce se barvou klobouku a silnou palčivostí podobá několik druhů, především holubinka Maireova (Russula mairei) s živě růžovým, karmínovým až třešňově červeným kloboukem, který je pod slouplou pokožkou růžový. Liší se i mikroskopicky, menšími výtrusy se síťovitě propojenými malými bradavkami na povrchu.
Holubinka citlivá (Russula luteotacta) je druh s kloboukem zbarveným jako holubinka vrhavka, ale s lupeny a třeněm, které při doteku za chvíli intenzivně žloutnou.
Hlubinka jahodová (Russula paludosa) má klobouk červený jako jablko nebo zralá jahoda, někdy i trochu do oranžova, máslově žluté lupeny a mírnou nepalčivou chuť.
Holubinka vrhavka má klobouk 5 -10cm široký, krvavě červený, růžově červený, lesklý. Lupeny jsou bílé, dužina bílá, neměnná, výtrusný prach bílý. Výtrusy jsou široce elipsoidní, tenkostěnné, s hrubými a vysokými amyloidními bradavkami, síťovitě propojenými. Cystidy jsou vřetenovité.
Holubinka jahodová má klobouk 8 -15cm široký., jahodově červený, oranžově červený, lesklý. Lupeny jsou bílé, pak máslové. Třeň je 5,5 x 2 -3,5 velký, bílý, zarůžovělý. Dužina je bílá, výtrusný prach je okrový, výtrusy jsou široce elipsoidní, tenkostěnné, amyloidní s hrubými bradavkami, síťovitě propojenými. Cystidy jsou skoro vřetenovité.

Čeleď:
Russulaceae - holubinkovité

Výskyt:
Holubinka vrhavka je všude hojně rozšířená, roste v celém mírném pásmu severní polokoule a zřejmě i na jižní polokouli, kromě tropického pásma.
Holubinka jahodová roste ve vlhkých jehličnatých lesích, horských smrčinách, rašeliništích a vrchovištích, ale i ve vlhkých borech. Stoupá i vysoko do hor, v Alpách až do 2000m. Vyskytuje se méně než vrhavka a je jedlá.
Nové fotografie rostlin