Zpět na seznam

Holubinka namodralá

Russula cyanoxantha

Foto: Holubinka namodralá
Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 4 cm do 14 cm
Měsíce plodů Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Popis

Holubinky a ryzce se anatomickou stavbou plodnic výrazně liší od všech ostatních druhů lupenatých hub. Dužina obsahuje vedle normálních hyf kulovité buňky - sférocysty a protáhle trubicovité mléčnice. Výtrusy obou druhů jsou na povrchu ornamentované a jódovými činidly se ornamentika zbarví tmavě modře. Všechny druhy tvoří s dřevinami symbiózu.
Mezi holubinkami najdeme několik výtečných druhů, které se vyplatí umět rozeznávat, protože rostou v našich lesích velmi hojně. Nevýhodou je velké druhové bohatství holubinek, jen u nás roste téměř sto druhů, a vzájemná podoba jednotlivých druhů. Mezi nejchutnější patří holubinka namodralá, barevně velmi proměnlivý druh, protože klobouky jsou tmavě fialové, fialově modré, tmavozelené, šedofialové, modré apod. někdy jedna barva převládá, jindy je několik barev jakoby rozmytých. Znakem, podle kterého je možné holubinku namodralou spolehlivě určit, jsou zvláštní poddajné lupeny, na omak jakoby mastné, špekové. Všechny ostatní holubinky mají lupeny křehké, lámavé.
Holubinku namodralou je možné zaměnit s několika zbarvením podobnými, také jedlými druhy, z nichž žádný nemá lupeny poddajné, nelámavé. Dužina těchto druhů pod kapkou síranu železnatého ihned zoranžoví, zrůžoví nebo zezelená, zatímco u holubinky namodralé barevná změna nenastane. Jsou to holubinka bukovka (Russula heterophyla), která má klobouk se zelenými odstíny a roste hlavně v bučinách, holubinka olivová (Russula olivaceae), se žlutavými lupeny a s kloboukem olivově zeleným nebo purpurovým, na okraji sice hladkým, ale působícím dojmem svraskalosti, a Holubinka mandlová (Russula vesca), s červenohnědým nebo kalně červeným kloboukem.
Holubinka namodralá má klobouk 4 -14cm široký, lepkavý a lesklý, zbarvený směsí zelenavých, nafialovělých, šedofialových a namodralých odstínů. Třeň je 4 -10 x 1,5 -3cm velký, bílý, někdy lehce namodralý. Dužina je bílá, chuť příjemná a vůně nevýrazná. Výtrusný prach je bílý, výtrusy bezbarvé, široce elipsodní, tenkostěnné, s izolovanými amyloidními bradavkami. Cystidy jsou skoro vřetenovité nebo válcovité.

Čeleď:
Russulaceae - holubinkovité

Výskyt:
Holubinka namodralá roste od června do října ve všech lesích, hlavně pod duby a buky, na půdách vápnitých i kyselých. Vyskytuje se od nížin až po hory v celém mírném pásmu severní polokoule.
Nové fotografie rostlin