Zpět na seznam

Čirůvka mýdlová

Tricholoma saponaceum

Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 5 cm do 10 cm
Měsíce plodů Srpen, Září, Říjen
Popis

Rod čirůvek je velmi bohatý. Jen v Evropě roste kolem 80 druhů. Nejhojnější z nich je čirůvka mýdlová. Byla nalezena téměř ve všech světadílech, ale nikde není považována za dobrou jedlou houbu a to pro její silný mýdlová pach. Je to velmi variabilní houba jak zbarvením klobouku a třeně, tak i tvarem. Některé plodnice mají klobouk světle šedý, tmavošedý, jiné hnědošedý, světle olivově zelený, žlutozelený, červený nebo červenohnědý. Třeň je nahoře bílý, ve stáří bledě růžový, krátký a tlustý nebo dlouhý a štíhlý. Vzhledem ke značné proměnlivosti rozeznávají mykologové několik barevných variet.

Varieta squamosum má klobouk i třeň pokrytý tmavě modrozelenými šupinami, varieta napipes má klobouk i třeň žluté, varieta cnista je převážně bílá. Spolehlivými znaky podle kterých poznáme čirůvku mýdlovou, jsou růžovění až červenání dužiny, často i celé plodnice a mýdlový pach.
Čirůvce mýdlové se trochu podobá čirůvka odlišná (Tricholoma sejunctum), jedovatá houba rostoucí v listnatých i jehličnatých lesích. Má žlutavý nebo zelenavá klobouk, tmavě žíhaný. Lupeny jsou bílé, někdy nažloutlé, třeň je bílý. Bílá dužina se na vzduchu nemění. Vůně není mýdlová, ale moučná, chuť hořká.

Čirůvka mýdlová má klobouk 5 -10cm široký, masitý, bělavý, šedavý, šedohnědavý, šedozelený nebo načervenalý, červeně skvrnitý, hladký nebo jemně šupinkatý, s okrajem dlouho podvinutým. Lupeny jsou zoubkem sbíhavé nebo zaobleně připojené, bledé, většinou zelenožlutavé, žlutavě šedé, voskově žluté. Třeň je 5 -10 x 1- 3cm velký, bělavý až šedý, často s barevnými tóny jako na klobouku, načervenalý, ojíněný, pak lysý nebo šupinkatě vláknitý, někdy vřetenovitě kořenující. Dužina je bílá nebo bledá, často slabě růžovějící, zejména ve třeni. Chuť je nepříjemná, často hořká, vůně vždy mýdlová, nepříjemná. Výtrusný prach je čistě bílý, výtrusy bezbarvé, elipsoidní, tenkostěnné, hladké.

Čeleď:
Tricholomataceae - čirůvkovité

Výskyt:
Čirůvka mýdlová se vyskytuje ve všech lesích pod smrky, borovicemi a jedlemi. Ve smíšených a listnatých porostech je méně častá. Roste i vysoko v horách, v nadmořské výšce až 2000.
Čirůvka odlišná roste v listnatých i jehličnatých lesích.

Použití:
U čirůvky mýdlové není vyloučena přítomnost jedovatých látek, proto se nedoporučuje ji sbírat. Čirůvka odlišná je jedovatá.
Nové fotografie rostlin