Vyhledávání
      

bělolanýž obecný (Choiromyces venosus)

Houby > 

Výška rostliny: 
od 4.0 cm do 8.0 cm
Doba plodu: 
Červenec, Srpen, Září
Použití: 
v potravinářství

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Bělolanýž obecný je jedlá, netržní houba. Jeho plodnice jsou kulovité, nepravidelného tvaru, připomínají hlízy brambor. Mají bělavou až hnědavou barvu a jsou hladké. Dorůstají do velikosti až 150mm v průměru, většinou jsou ale menší, průměru asi 40 -80mm. Jsou tuhé, tvrdé, dost těžké a mají pevnou, za sucha někdy rozpraskanou pokožku.

Dužina je bělavá, protkaná žlutými nebo hnědými jemnými žilkami, na překrojené plodnici je tedy vidět mramorování dužiny. Silně voní, u starších plodnic je pach nepříjemný. Chuť je kořeněná.

Výtrusy jsou kulovité, na povrchu s tenkými krátkými ostny. Mladé výtrusy jsou bezbarvé, starší bledě žlutavé. Výtrusný prach je žlutavý.

Výskyt:
Tato houba roste od července do září, zejména ale v srpnu v lesích všeho druhu, spíše však v listnatých, na hlinitopísčitých a jílovitých půdách. Plodnice rostou pod zemí.

Použití:
Bělolanýž obecný je jedlá houba, nedá se ale srovnat s pravým francouzským lanýžem. Je možné ji použít jako kořenovitou přísadu do polévek a omáček, zejména čerstvou. Usušením ztrácí část voňavých látek. Bělolanýž je málo znám a nalézá se spíše náhodně vyhrabán zvěří. Za lanýže nebo bělolanýže se někdy omylem pokládají pestřce.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.